Jak niektórzy z obecnych strażaków i osób odwiedzających piaseczyńską remizę mieli okazję zauważyć, niedawno z jednej z gablot został zabrany najstarszy zachowany sztandar strażacki z Piaseczna. Nie zginął, lecz zgodnie z umową podpisaną z Muzeum Piaseczna, został on wypożyczony, poddany wstępnej konserwacji i trafił na do reorganizowanego już od dłuższego czasu Muzeum w Starej Plebanii tuż obok historycznego ratusza i starej piaseczyńskiej remizy.
Prawdopodobnie nie jest to jednak najstarszy sztandar piaseczyńskiej Straży Ogniowej. Pierwszy sztandar został ufundowany już rok po oficjalnym zatwierdzeniu stowarzyszenia 8 czerwca 1903 roku. Jest on widoczny na najstarszych fotografiach strażackich, a zarazem także na jednych z najstarszych znanych dziś fotografiach z Piaseczna. Z okazji ufundowania pierwszej chorągwi, do osady (w tym czasie Piaseczno nie posiadało praw miejskich) przyjechał zapewne jeden z fotografów warszawskich i wykonał pamiątkowe zdjęcia strażaków między innymi przed piaseczyńskim ratuszem. Miało to miejsce niemal dokładnie 120 lat temu w pierwszą rocznicę powołania Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej, w połowie 1904 roku (na sztandarze wyhaftowano daty: 8 czerwiec 1903 – 8 czerwiec 1904 roku). Ten pierwszy sztandar różni się jednak kolorem i wielkością od tego zachowanego do dnia dzisiejszego.
Prezentowany sztandar powstał zatem lub został zmodyfikowany prawdopodobnie dopiero po odzyskaniu niepodległości. Wyhaftowanie na nim napisu w języku polskim „Straż Ogniowa Ochotnicza w Piasecznie” raczej nie było możliwe w czasie panowania rosyjskiego, kiedy dokumentacja, a nawet oficjalne zebrania członków powinny być prowadzone w języku rosyjskim. Ważnym elementem jest nieduży biały orzeł w koronie wyhaftowany obok wcześniejszych dat 1903-1904. Znacznie później, już po zakończeniu II wojny światowej, wyhaftowano poniżej jeszcze rok 1948, kiedy uroczyście obchodzono rocznicę 45-lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie.
Na drugiej stronie sztandaru umieszczono postać św. Floriana symbolicznie czuwającego nad Piasecznem. Poniżej świętego wyhaftowano także charakterystyczne budynki miasteczka: zabytkowy kościół, plebanię, ratusz i stojącą obok niego remizę z trzema wysokimi zaokrąglonymi drzwiami garażowymi.
Prezentowany sztandar był używany w straży aż do początku lat 70. Już pod koniec 1969 roku został powołany Komitet Fundacji Sztandaru, który w następnym roku rozpoczął zbiórkę pieniędzy wśród mieszkańców i pracowników okolicznych zakładów produkcyjnych. Nowy sztandar, tym razem bez symboli związanych z kościołem, przekazano podczas obchodów Dnia Strażaka w maju 1970 roku. Na jednej ze stron umieszczono napis „Ochotnicza Straż Pożarna w Piasecznie 1903-1970”, na drugiej „W służbie Ojczyzny Ludowej”. Ten sztandar, po ponad 3O latach użytkowania, został w 2003 roku wymieniony na nowszy.
Nieodłączną częścią starego sztandaru jest jego drzewiec, do którego przybito aż 164 pamiątkowych gwoździ z nazwami zaprzyjaźnionych straży pożarnych, instytucji miejskich, przedsiębiorstw, zakładów produkcyjnych i wieloma prywatnymi nazwiskami.
Wśród strażackich gwoździ znajdują się: O.S.P. Cieciszew, O.S.P. Gassy Kopyty, O.S.P. Raszyn, O.S.P. Rembertów, O.S.P. Tarczyn, O.S.P. w Chojnowie, O.S.P. w Jazgarzewie, O.S.P. w Jeziornie, O.S.P. w Nowowoli, O.S.P. w Powsinie, O.S.P. w Słomczynie, O.S.P. w Szczakach, O.S.P. w Ursusie, O.S.P. we Włochach, St. Makulski Prez. Str. P.O. Skolimów, SP F-ki Mirków w Jeziornie, S.P. W.K.D. w Piasecznie.
Pomiędzy instytucjami widnieją np.: Zarząd Miejski w Piasecznie, Rada Miejska w Piasecznie, Spółdz. Spożywców Odrodzenie w Piasecznie, Zrzeszenie Kupców w Piasecznie, Kasa Spółdzielcza w Piasecznie, Cech Zbiorowy w Piasecznie, Liceum Gospodarstwa Wiejskiego w Piasecznie, Szpital Miejski w Piasecznie, Klub Sportowy Kolejarzy w Piasecznie.
Od 18 maja sztandar i inne strażackie pamiątki będzie można oglądać w Muzeum Piaseczna, najpierw w czasie zbliżającej się wielkimi krokami Piaseczyńskiej Nocy Muzeów (godzina 16:00-23:00), a następnie na wystawie stałej.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum